EM OCEAN Global Logistic and Forwarding Company
TR / EN

Adres:

Merdivenköy Mah. Dikyol Sk. No:2/A Business İstanbul
B Blok Kat: 3 D:32 34732 Kadıköy / İstanbul

Telefon

+90 216 514 60 08

E-Posta

info@emocean.com.tr

BİLGİ BANKASI

LOJİSTİK NEDİR ?

Üretici ilk olarak ürünü ürettikten sonra son tüketiciye ulaşmasını sağlamak için belli süreçlerin izlenmesi gerekir.

Bu aşamada nakliye, depolama, gümrük işlemleri, ürünü paketleme ve ambalajlama, sonrasında da dağıtımı gibi birçok kademenin izlenmesi gerekir.

Tüm bu işlemlerin kontrolünü sağlayan sistem ise lojistik olarak adlandırılır. İlk noktadan son noktaya kadar ürünlerin iletilmesindeki prosedürler oldukça farklı ve çeşitli olabilmektedir.

Bu nedenle bunların eğitimini almış kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi takdirde yüksek miktarda cezalar yeme ihtimali vardır. Lojistik de içerisinde bu nedenle planlamayı, uygulamayı ve denetlemeyi de barındırır.

LOJİSTİĞİN TANIMI VE ALANLARI ?

Lojistik denilince akla çoğunlukla ürünlerin taşınması yani sadece nakliye kısmı gelir. Ancak lojistiği sadece nakliye ile kısıtlamak doğru değildir. Nakliye, lojistiğin alt sınıflarından biridir. Genel olarak bir lojistik tanımı yapacak olursak malzemenin veya bilginin kaynağından tüketiciye ulaşmasını en doğru ve güvenilir şekilde sağlayan işlerin, prosedürlerin bütünüdür diyebiliriz. Ürünler kullanacak kurumlara veya kişilere, yani müşterilere, doğru zamanda ulaşmalıdır. Ayrıca uygun koşulların sağlanması da gerekir.

Lojistik çalışmaları yapılırken verimli bir rekabet ortamı da yaratılmalıdır. Yapılan gözlemlerde bu rekabetin lojistik işlemlerinin daha hızlı bir şekilde halledildiğini de göstermektedir.

LOJİSTİĞİN ALANLARI NELERDİR?

Lojistiğin aslında birçok alanı vardır. Ancak en temel olanları sayacak olursak ilk önem sırasını taşımacılık almaktadır. Taşımacılık işlemleri ulusal ve uluslararası olarak iki ayrı ana bölümde incelenir. Taşımacılık işlemleri karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu, boru hattı ve kombine olarak çeşitlendirilebilir.

Taşımacılıktan sonra 2. Sırada depolama yer almaktadır. Depolama işlemleri de kendi arasında iki ayrı sınıfta incelenir. Gümrüklü depolama ve gümrüksüz depolama seçeneklerinden uygun olan seçilerek işlemler yapılır. Lojistik alanları içerisinde depolamanın öneminin büyük olmasının sebebi tüketicilerin taleplerinin hızlı bir şekilde karşılanabilmesinden gelir. Gelen talepler de ürünlerin depolama sürelerinin ve ürün miktarının belirlenmesinde önemli bir rol oynar.

Gümrükleme ve ambalajlama da lojistik alanları içerisinde yer alan diğer önemli sınıflandırmalardandır. Her ülkenin kendine uygun olan kurallarına uymak ve bu kuralları eksiksiz getirirken taşınan ürünlerinde zarar görmeyecek şekilde ambalajlanmış olmasına dikkat etmek gerekir.

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE LOJİSTİK SEKTÖRÜ

Türkiye’de lojistik sektörü son zamanlarda önem verilen bir konu haline gelmiştir. Çoğu üniversitede lojistik bölümlerinin açılması dünya ülkelerine göre çok daha geç olmuştur. Türkiye’de alt yapısının oluşturulması 1980lerin son yıllarında taşımacılık alanında yapılmıştır. 1990lı yıllarda da atılımlar gerçekleştirilmiştir. 2000 yılı ile birlikte uluslararası şirketler ile anlaşmalar yapılarak işbirlikleri sağlanmış ve hızlı bir şekilde kalitesini arttırmaya başlamıştır.

TÜRKİYE’DE LOJİSTİK EĞİTİMİ

Osmanlı zamanından bu yana aslında Anadolu topraklarında lojistiğe dair eğitimler verilmektedir. Derbendcilik, köprücülük, gemicilik ve meremmetçilik işleri aslında lojistiğin oluşmasında temel atılmasını sağlamıştır. Günümüzde ise lojistik eğitimleri orta öğretim ve yüksek öğrenim olarak iki farklı şekilde yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak 75 lisede denizcilik alanında, 60 lisede de ulaştırma alanında lojistik eğitimi verilmektedir. Yüksek öğrenimdeki eğitimde ön lisans, lisans ve lisansüstü kısımları mevcuttur.

62 meslek yüksek okulunda ön lisans olarak lojistik üzerine eğitim verilmektedir. 27 farklı üniversitede de lisans olarak eğitim verilmektedir. Bu üniversitelerde açılan bölümlerdeki kontenjan 2013-2014 eğitim yılında 1677, ön lisans programlarında ise 7360 öğrenci için açılmıştır. Her sene bu kontenjan sayısı daha da artmaktadır.